Nástrahy v těhotenství

I když se o těhotenství říká, že je nejkrásnějším obdobím v životě ženy, neznamená to, že některé nastávající maminky nepotkají obtíže, jež jsou s tímto časem spojené. Které jsou nejčastější a jak je řešit?

Každá žena je jiná, a tak i těhotenství můžeme prožívat různě. Zatímco některé z nás projdou „jiným stavem“ bez větších trablů, jiné se od počátků potýkají s nejrůznějšími nástrahami, jež jim jejich vlastní tělo (společně s rostoucím miminkem) během oněch 9 měsíců přichystá. Naštěstí má většina z nich poměrně snadné řešení a neohrožují ani ženu, ani její vyvíjející se děťátko!

Které nástrahy vás mohou potkat a co s nimi?

1. Nevolnosti

Ačkoli se jim lidově říká ranní, mohou se těhotenské nevolnosti objevit v kteroukoli denní dobu. Většinou trápí ženu během prvního trimestru a na jeho konci samy odezní (výjimečně se mohou s různou silou vyskytovat až do porodu). Pokud jsou nevolnosti skutečně silné, musí situaci posoudit a řešit lékař. Většina těhotných nicméně tyto nepříjemné stavy zvládá i bez léků.

Existuje nějaká zaručená pomoc na těhotenské nevolnosti? Zcela se jim předcházet bohužel nedá, nicméně existují postupy, které vám pomohou nevolnosti lépe zvládat. Doporučuje se jíst během dne častěji po malých porcích – mezi hlavními jídly „zakousněte“ něco lehkého, například sušenku, piškoty, kousek banánu apod. Každá nastávající maminka jistě najde dobrotu, která při nevolnosti pomáhá. Cílem je nemít prázdný žaludek, který paradoxně nevolnostem nahrává.

Osvědčeným pomocníkem je rovněž zázvor. S ním ale opatrně, v těhotenství se nesmí překračovat doporučená denní dávka. Vyplatí se proto sáhnout po přípravcích z lékárny, které obsahují bezpečné množství zázvoru. Jedním z nich je doplněk stravy VIP Mami® Quattro+, který můžete užívat celé těhotenství a který kromě zázvoru obsahuje unikátní kombinaci vitaminů a minerálů, laktobacilů, omega-3 mastných kyselin.

2. Zažívací obtíže

U zažívání ještě zůstaňme. Typické je pro těhotenství také pálení žáhy, tedy vniknutí žaludečních šťáv do jícnu, které v různé intenzitě trápí řadu nastávajících maminek. Pokud se vyskytne u vás, můžete pálení žáhy omezit tím, že se budete vyhýbat potravinám, které mu napomáhají (kořeněné pokrmy, citrusy a další „ostřejší“ ovoce či zelenina včetně džusů, perlivé nápoje, těžká jídla apod.), budete jíst po menších porcích častěji během dne a omezíte pohyb bezprostředně po jídle. Pokud se situace nezlepší, poraďte se s lékařem, který vám v případě potřeby doporučí bezpečné léky.

Často nastávající maminky trápí také zácpa. Bojovat s ní můžete dostatečným pitným režimem, zvýšením příjmu vlákniny, užíváním probiotik (lékař vám doporučí vhodná), ale také pohybem (stačí i obyčejná chůze). V krajních případech požádejte lékaře o doporučení bezpečného projímadla.

A do třetice nástraha související se zažíváním – nadýmání. Ano, i to je u těhotných žen poměrně časté. Pomoci od něho mohou opět probiotika, ale také bylinkové čaje (vždy se v lékárně informujte, že jsou skutečně vhodné pro těhotné a nijak vás ani miminko neohrozí). Na trhu najdete i bezpečné přípravky, které mohou proti nadýmání užívat i nastávající maminky.

3. Bolesti zad

Jak těhotenství postupuje a nastávající mamince roste bříško, může se stát, že začnou „protestovat“ záda. Léky na bolest, po kterých byste sáhla, pokud byste nebyla těhotná, nejsou nejvhodnější. Raději vsaďte na protahovací cviky (musejí být vhodné pro těhotné) nebo pohybové aktivity, které bezpečně napomohou zpevnění zádového svalstva, a nenoste těžké předměty. Vyzkoušet můžete i speciální těhotenskou masáž (vždy si musíte být jistá, že ji provádí školený odborník), teplou sprchu na uvolnění nebo alespoň nejrůznější nahřívací dečky či termofor.

4. Otoky končetin

S otoky v těhotenství je to o něco složitější – mohou být (v určité míře a rozsahu) jak zcela přirozené, tak mohou ukazovat na vážné problémy včetně nebezpečné preeklampsie. Proto byste je nikdy neměla podceňovat. Pokud vám mírně otékají nohy a přes noc otoky mizí, s největší pravděpodobností není důvod k obavám. Pokud jsou ale otoky trvalé, rozsáhlé, rychle se zvětšují, případně jsou zarudlé či horké nebo nesymetrické (např. jedna noha je oteklejší než druhá), pak v žádném případě neodkládejte návštěvu lékaře. To samé platí i u otoků, jež se objeví jinde na těle (např. v obličeji).

S „běžnými“ otoky v těhotenství můžete bojovat tak, že nebudete dlouho stát či sedět (pravidelně se procházejte), omezíte jídla s vyšším obsahem soli a budete dodržovat pitný režim. Po poradě s lékařem můžete vyzkoušet i kompresní těhotenské punčochy nebo speciální masti.

5. Křečové žíly

A u končetin, konkrétně těch dolních, ještě zůstaňme. Některé nastávající maminky si z těhotenství odnesou „ozdobu“ v podobě křečových žil. I jim se dá do jisté míry předcházet – podkládejte si při sezení nohy, dlouho neseďte ani nestůjte v jedné pozici, vyzkoušejte kompresní punčochy.

6. Výtok a špinění

Silnější výtok překvapí většinu nastávajících maminek – jedná se o přirozený stav v těhotenství. Pokud však výtok změní barvu, zapáchá nebo má najednou odlišnou konzistenci, doprovází jej pálení či svědění, může se jednat o infekci. V takovém případě neodkládejte návštěvu lékaře.

Také špinění a lehké krvácení je – především v raných fázích těhotenství – přirozené. Pokud je však krvácení intenzivnější, opět vyrazte k lékaři. Ačkoli se nemusí jednat o nic nebezpečného pro vás ani miminko, je lepší mít jistotu, kterou vám může dát jen gynekolog.

7. Strie

Jak roste těhotné ženě bříško, napíná se pokožka břicha a okolí a mohou se objevit strie. Najdete je i na prsou, bocích, na stehnech… Zkrátka všude, kde dostává kůže „zabrat“. Zcela se jim nejspíš nevyhnete, nicméně lze jejich výskyt omezit používáním vhodných přípravků (krémy, tělová mléka, oleje apod.).

8. Změny nálad, neobvyklé chutě

Těhotenství je občas výzvou i pro naši psychiku. Hormony, kterými nás tělo zásobuje, stojí často za náhlými (a občas i nevysvětlitelnými) změnami nálad. Možná to znáte sama – v jednu chvíli se smějete a druhou propuknete v usedavý pláč. Moc s tím nejspíš nenaděláte. Každopádně zkuste co nejvíc relaxovat a rozmazlovat se. Vždyť v sobě nosíte nový život, a tak si rozmazlování zasloužíte!

Řada nastávajících maminek se také potýká s nekontrolovatelnými chutěmi na určité pokrmy, případně na neobvyklé kombinace chutí. Pokud se nejedná o něco nezdravého, pak není důvod jim nepodlehnout. Některé chutě nicméně mohou poukazovat na nedostatek určitých vitaminů a minerálů. Předcházet tomu můžete užíváním doplňků stravy, které pokrývají potřeby vašeho těla právě v těhotenství. Vyzkoušejte VIP Mami® Quattro+, který obsahuje unikátní kombinaci vitaminů a minerálů, laktobacilů, omega-3 mastných kyselin.